KORDON DOKUSU NEDİR

Kordon Dokusu Nedir?

Kordon dokusu ya da diğer adıyla göbek bağı, bebek ve plasentayı birbirine bağlayan ve madde alışverişini sağlayan kanaldır. Kordon dokusu mezankimal kök hücreler açısından oldukça zengindir ve bu hücreler kemik, kıkırdak, kalp, deri, kas gibi çeşitli doku ve organ hücrelerine farklılaşabilir. Bu yönüyle mezankimal kök hücreler yüksek potansiyele sahiptir.

Kordon dokusu mezankimal kök hücreleri üzerine araştırmalar kordon kanına kıyasla nispeten geç başlamış olsa da binlerce klinik çalışma yapılmıştır. Araştırmacılar, mezankimal kök hücrelerin ileride diyabet, multipl skleroz, kalp yetmezliği, diz eklem kıkırdak hasarı, karaciğer hasarı ve kemik kırıkları gibi çeşitli durumların tedavisinde yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Bilim insanları mezankimal kök hücrelerin bağışıklık sistemi üzerine de etki ederek vücudun rejeneratif mekanizmalarını harekete geçirdiğini düşünmektedir.

Kordon kanı ile Kordon dokusu arasındaki fark nedir?

Kordon kanı, kan ve immün sistem hücrelerine özelleşebilen hematopoetik kök hücrelerce zenginken, kordon dokusu ise bağ doku ve organ hücrelerine dönüşebilen mezankimal kök hücre bakımından zengindir.
Kordon kanı ve kordon dokusu, farklı kök hücre türlerinden zengin kaynaklar olduğundan, vücudun onarılmasına farklı şekillerde yardımcı olabilir.

Open chat
Bize Yazın
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz.