Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bebeğimin kordon kanını saklamaya karar verdim. Ne yapmalıyım?

kordon kanı, kök hücre

Adım 1: Bilgilerinizi Bırakın Sizi Arayalım

İletişim  sekmesini kullanarak iletişim bilgilerinizi bize gönderdiğinizde ya da bize telefon ya da e-posta yoluyla ulaştığınızda, bulunduğunuz yere en yakın temsilcimizi size yönlendireceğiz. Temsilcimiz ile ister sizin önereceğiniz yerde, dilerseniz ofisimizde görüşme yapabilirsiniz.

kordon kanı, kök hücre

Adım 2: Babylife Kordon Kanı Bankacılık Sistemi Hakkında Bilgilendirme

Size tahsis edilen temsilcimiz tarafından hem sözel hem de yazılı olarak bilgilendirileceksiniz. Öğrenmek istediğiniz her hususta size yardımcı olacaktır. Sözel bilgilendirmenin yanında size yazılı dökümanlar da verilecek. Saklatmaya karar vermeniz durumunda sizinle bir ön anlaşma yapılacak.

kordon kanı, kök hücre

Adım 3: Anne Adayının Serolojik Tetkiklerinin Yapılması

Bebeğinizin kordon kanının uluslararası standartlarda ve sağlıklı bir şekilde saklanabilmesi için anne adayının doğum öncesinde viral enfeksiyonlar yönünden araştırılması gerekmektedir. Bu amaçla doğumdan en az 2-8 hafta öncesinden bu test sonuçlarının incelenmesi ve onaylanmasıyla bebeğinizin kordon kanının dondurulması için bir aşama daha gerçekleşmiş olacaktır.

kordon kanı, kök hücre

Adım 4: Kordon Kanı Toplama Kitinin Sağlanması

Serolojik tetkiklerin olumlu sonuçlanması sonucu, yapılan anlaşma gereği kordon kanı toplama kiti ve sözleşme, doğum öncesinde tarafınıza verilecektir. Ayrıca, bebeğinizin kordon kanının toplanması için gerekli materyal ve eğitim doktorunuza sağlanacaktır.

kordon kanı, kök hücre

Adım 5: Doğum İçin Hastane/Kliniğe Ulaştığınızda

Hastaneye ulaştığınızda Babylife temsilcisiyle iletişim halinde kalarak durumunuzu bildireceksiniz. Babylife temsilcisi, doktorunuz ya da ebe/hemşireniz ile son hazırlıkları gözden geçirecek ve doğum hekiminizin isteği halinde temsilcimiz doğumda hazır bulunacaktır.

kordon kanı, kök hücre

Adım 6: Bebeğinizin Kordon Kanının Toplanması İşlemi

Kordon kanının doğumdan hemen sonra (5-10 dakika içerisinde) alınması işlemi gerek bebek gerekse anne için risksiz bir işlemdir. Doğumdan hemen sonra bebek ile plasenta (eş) arasındaki ilişki kesildikten sonra göbek kordonunun atılacak olan plasenta tarafındaki parçası bir kıskaç (klemp;mandal) ile bağlanır. Bundan sonra ya plasenta (eş) daha anne rahminde iken (in utero) ya da rahimden çıkartıldıktan sonra (ex utero) göbek kordonu ve plasentadaki kan Thermogenesis BioArchive System tarafından özel olarak tasarlanmış ve içinde kanın pıhtılaşmasını önleyen bir sıvı bulunan ‘toplama torbası’na alınır.

kordon kanı, kök hücre

Adım 7: Toplanan Kordon Kanının İşleme ve Saklama Merkezine (Bankaya) Transferi

Toplanan kordon kanını, işleneceği merkeze transferi öncesi oda sıcaklığında muhafaza etmek için, kordon kanı toplanması işlemi tamamlandıktan sonra izolasyonlu (köpüklü) transfer kutusu’na yerleştirlir. İşleme ilişkin hekim ve ebe/hemşirenin dolduracağı formlar da kutuya konur ve 24 saat içinde kanın işleneceği ve dondurularak saklanacağı merkeze transferi yapılır.

kordon kanı, kök hücre

Adım 8: Toplanan Kordon Kanının Dondurulup/Saklanma İşlemine Ön Hazırlık

Bebeğinizin kordon kanı işlenme ve dondurup/saklama işlemine ulaştığında (24 saat içerisinde), öncelikle dondurma saklama işleminde kullanılacak tüm kit elemanlarına (torbalar ve formlar) barkot etiketleri yapıştırılacak. Daha sonra toplama torbasından kan örnekleri alınıp serolojik ve mikrobiyolojik testleri yapılacaktır. Ayrıca, gelen kordon kanı örneğindeki CD34+ kök hücreler sayılacaktır. Tüm bu test sonuçları uluslar arası standartların ölçütlerine                                                     uyması halinde ‘kordonu kanı dondurma/saklama işlemi’ne başlanacaktır.

kordon kanı, kök hücre

Adım 9: Toplanan Kordon Kanının Dondurulup/ Saklanma İşlemine Hazırlanması

Toplanan kordon kanındaki kök hücrelerinin büyük miktarının verimli bir şekilde saklanması için uygun standart bir hacme getirmek amacıyla bazı işlemler yapılacaktır. Bu amaçla, toplanan kordon kanından kırmızı kan hücre (KKH)’leri ve plazmanın çoğu çıkartılır, son ürün, kriyoprezervasyon (dondurup/saklama işlemi) için uygun hale getirilir.

kordon kanı, kök hücre

Adım 10: Dondurulup/ Saklanma İşlemi Öncesi Son Testler

Dondurma/Saklama işlemine geçmeden önce, son üründeki CD34+ kök hücrelerin miktarı akım sitometri cihazıyla ölçülür. Şayet, yeterli sayıda kök hücre varsa ve son mikrobiyolojik testlerin sonuçları negatif ise uzun süreli saklama işlemine geçilecektir.

kordon kanı, kök hücre

Adım 11: Toplanan Kordon Kanının Dondurulup/ Saklanma İşlemi

Bu işlem ile, bebeğinizin göbek kordonundan ayrıştırılan kök hücrelerin canlılığının minimum kaybıyla -185 °C (-196°C)deki ısıda saklanması gerçekleştirilir.
THERMOGENESIS BIOARCHIVE ® SYSTEM ile kordon kanı dondurma ve saklama işlemi; %100 el değmeden, otomatik (robot koluyla otomatik ürün koyma ve ürün alma sayesinde) bir sistemde gerçekleştirilir. Yapılan işlemlerin hiçbir aşamasında ne saklanan ürün, ne de saklanmakta olan diğer ürünler ortamla temas etmez ve ürünlerden hiçbiri geleneksel sistemlerde olduğu gibi ortam ısıyla karşı karşıya kalıp, geçici ısınma etkisine (TWE=transient warming event) maruz kalmazlar. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar; TWE‘nin hücreler üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ve kök hücrelerin canlılıklarını azaltarak uzun süre saklama imkanını zorlaştırdığını göstermiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.